PROMOCJE

Płaskostopie podłużne

CZYM JEST?

Płaskostopie podłużne polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku sklepienia podłużnego stopy. Łatwo je zaobserwować, gdy staniemy mokrą stopą na suchym podłożu.  Brak wyraźnego  łuku (wcięcia)  po wewnętrznej stronie stopy,  powinien być sygnałem do zainteresowania się tym problemem.  Również obuwie, w którym często chodzimy w przypadku płaskostopia podłużnego, ma startą podeszwę po wewnętrznej stronie.
Płaskostopie rozwija się z powodu nadmiernych i nieprawidłowych obciążeń. Mięśnie stopy przystosowane są do krótkich, dynamicznych wysiłków takich jak chód  czy bieg. Długotrwałe stanie, szczególnie u osób z nadwagą i zaburzeniami krążenia krwi (żylaki), prowadzi do przeciążenia najpierw mięśni, a następnie więzadeł i stawów. Następstwem tego jest  powstawanie utrwalonych zniekształceń i zmian zwyrodnieniowych stawów stóp.

W  początkowym okresie płaskostopia (etap niewydolności mięśniowej)  zaleca się  miękkie wkładki o anatomicznym kształcie.  Wkładki  profilaktyczne przynoszą  znaczną ulgę oraz pozwalają mięśniom pracować w zakresie prawidłowych obciążeń.

W  przypadku utrwalonych zniekształceń i zmian zwyrodnieniowych stawów skuteczne jest tylko leczenie chirurgiczne.

RODZAJE WKŁADEK PROFILAKTYCZNYCH:

1. Klin przeciw płaskostopiu podłużnemu (firmy Scholl)

2. Wkładka pełna z podparciem łuku podłużnego stopy (firmy OPPO)

3. Wkładka pełna na płaskostopie podłużne (firmy Kaps)

 

 

ESC S.A. Aplikacje internetowe