PROMOCJE

Płaskostopie poprzeczne

CZYM JEST?

Z płaskostopiem poprzecznym, czyli stopą poprzecznie płaską mamy do czynienia wówczas, gdy na skutek przeciążenia spowodowanego nadwagą bądź noszeniem obuwia na wysokim obcasie następuje obniżenie poprzecznego łuku stopy lub poszerzenie przodostopia.

Najczęściej obserwowanymi objawami płaskostopia poprzecznego  są:

- piekący ból w przodostopiu, zwłaszcza kiedy stąpamy po twardym, nierównym podłożu,

-  bolesne modzele na podeszwach stopy,

- zniekształcenia palców powodujące odchylenie palucha w stronę zewnętrznej krawędzi stopy tj. paluch koślawy (hallux valgus),   

- zniekształcenia palców powodujące nachodzenie na siebie palców lub ich podwijanie tzw. palce młotkowate.


Przy tego typu zniekształceniach zaleca się przede wszystkim noszenie wygodnego obuwia i dodatkowo specjalnych wkładek ortopedycznych.

Wkładka wspomagająca przy płaskostopiu poprzecznym łagodnie wspiera wysklepienie stopy i łagodzi dolegliwości spowodowane schorzeniem. Pomaga zamortyzować nacisk na głowy II i III kości śródstopia.

Innym sposobem na odciążenie obolałych stóp jest stosowanie peloty dla stóp poprzecznie płaskich. Jeśli największy ból odczuwamy w przedniej części stopy, ulgę może przynieść półwkładka z pelotą o działaniu wspierającym i podnoszącym wysklepienie poprzeczne stopy.
W przypadku halluksów zaleca się stosowanie dużego klina na halluksy, który przywraca palcom stopy ich właściwe położenie. Zarówno wkładki, peloty jak i kliny na halluksy poza funkcją ortopedyczną spełniają też funkcję higieniczną: umożliwiają stopom oddychanie i zapobiegają odparzeniom. Warto zawczasu zadbać o zdrowie stóp i pamiętać, aby unikać nieanatomicznego obuwia z wąskimi noskami lub na wysokich obcasach. Długotrwała pozycja stojąca oraz nadwaga także są niekorzystne dla naszych stóp.

RODZAJE WKŁADEK PROFILAKTYCZNYCH:

1. Wkładka 3/4  na płaskostopie poprzeczne (rozmiary od 36 do 43) 

2. Wkladka 4/5 wspomagająca przy płaskostopiu poprzecznym (rozmiary od 36 do 42) 

3. Półwkladka 1/2 z pelotą do stóp poprzecznie płaskich (rozmiary 35/36, 37/38, 39/40, 41/42)

4. Pelota do stóp poprzecznie plaskich (rozmiary 35/37, 38/40, 41/43, 44/46)

 

ESC S.A. Aplikacje internetowe