PROMOCJE

Jakie powinny być dobre buty?

Jakie kupić buty, żeby stopy pozostawały zdrowe? Trzy  najważniejsze cechy dobrych butów to:  wygoda, bezpieczeństwo oraz  higiena.  Estetyka jesta sprawą ważną, ale w przypadku kiedy nasze stopy dają znać o sobie, warto pójść na kompromis. But musi być stabilny, dobrze utrzymywać stopę. Ważna jest stabilność pięty i przodostopia. Największą stabilność zapewnia but sznurowany ponad kostkę. Sznurowadła dają największą elastyczność i możliwość indywidualnego dopasowania  obuwia do stopy. Buty noszone na co dzień muszą być wygodne. Cała stopa oraz palce  powinny mieć dużo miejsca. Zaleca się noszenie obuwia  z poszerzonym przodostopiem, które zapewni luz dla palców stopy. Modne obuwie (zwężone noski) noszone w młodości, mści się w starszym wieku. Wymuszona pozycja ciasno przylegających do siebie palców powoduje deformacje. Najczęstszymi z nich są paluch koślawy (halluks) oraz palce młotkowate. Gdy dojdzie do deformacji, wygodne, szerokie obuwie to podstawa. Warto  jednak zasięgnąć także porady specjalisty. Im szybsza wizyta  u ortopedy, tym lepiej.

Obcas buta powinien być miękki, żeby amortyzować wstrząsy. Każdy krok po twardym podłożu to wstrząs dla stawów. Najlepszy jest niewysoki obcas, około 2-4 cm. Wąskie obcasy nie zapewniają odpowiedniej stabilności, a szpilki są w ogóle niefizjologiczne. Jeżeli już panie musza je wkładać, to  tylko na wyjątkowe okazje.

Nie wolno zapominać także o tym, że buty powinny spełniać warunki higieny. Zarówno obuwie jak i skarpety  muszą umożliwić stopom oddychanie, inaczej łatwo można nabawić sie dokuczliwej grzybicy. Najlepsze są materiały naturalne, przede wszystkim skóra. Podstawową sprawą, o której należy pamiętać, to noszenie butów dostosowanych do okoloczności.

Na właściwe buty szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które wykonują pracę stojącą. Obuwie zawierające w sobie specjalnie wyprofilowana wkładkę, przyczynia sie do wolniejszego zmęczenia stóp. Dobrym rozwiazaniem jest wkładka masująca (użebrowana), która wymusza krażenie krwi  zalegającej w kończynach dolnych.

 

ESC S.A. Aplikacje internetowe